Srdečně Vás zveme na večer 25. března (sobota) do Galerie PROKOPKA (Prokopova 9, Praha 3), v rámci festivalu ŽIŽKOVSKÁ NOC.  Organizuje Galerie Prokopka a Kulturně-literární revue Pandora.
PROGRAM:
18.30 Komentovaná prohlídka výstavy Indigovou hnědí / Václav Buchtelík
19.00 Prezentace výtvarné a fotografické rubriky kulturně-literární revue Pandora (včetně možnosti pořídit některá čísla), autorské čtení spisovatele Vojtěcha Němce.
19:30 Projekce filmu Záznamy (2014) režisérů Jana Horáčka a Karla Čtveráčka. Záznamy jsou obrazovou koláží z let 2003 až 2011, kdy fotograf a kameraman Jan Horáček putoval s Josefem Koudelkou na jeho pracovních cestách po Moravě, Slovensku a Polsku. Industriální krajiny, lidové slavností, náboženské poutě a mnoho dalšího před objektivem slavného fotografa.

www.galerieprokopka.cz
www.revuepandora.cz
www.zizkovskanoc.net

(Foto: Jan Horáček)

Anotace filmu:

Záznamy / Records (2014)

30 min.

režie: Karel Čtveráček, Jan Horáček

 Dokumentární obrazová koláž z let 2003 – 2011

S fotografem Josefem Koudelkou na cestách po Moravě, Slovensku a Polsku.

Letmé otisky industriálních krajin zachycené na citlivé vrstvě filmového pásu, útržky lidových slavností a náboženských poutí, náhodné momenty setkávání – okamžiky, které pro Josefa Koudelku představují nejen stále se proměňující zdroj obrazových vjemů, ale zejména příležitost zažívat dosud svobodný a konvencemi nespoutaný svět kolem.

Po několik let se kameraman Jan Horáček vydával příležitostně po boku Josefa Koudelky na cesty, aby zachytil málo známou stránku osobnosti tohoto světoznámého fotografa.Je-li dnes Koudelka spojován spíše s monumentálními panoramatickými obrazy opuštěných, člověkem poznamenaných krajin, jsou pro něj návraty do míst, kde po dlouhá léta fotografuje lidové poutě a slavnosti, vyjádřením jeho poutnického naturelu.  “Nejezdíme tam jen kvůli fotografování,” říká ve filmu a tato věta beze zbytku vysvětluje i fakt, že z těchto cest zatím Koudelka nenazvětšoval jedinou fotografii. Obrazy zůstávají skryté na stovkách negativů s vědomím, že bylo cosi podstatného zaznamenáno. Ale možná ještě důležitější byl samotný okamžik stisknutí spouště, řetěz okamžiků před a po jejím stisknutí. Proud událostí, k němuž nás fotografie přivedla. Dění, v němž se prolínají vzácné chvíle družnosti se zaujetím a vášní pro fotografii, jež vyžaduje kázeň, soustředění i samotu.

Koudelkovo vrcholné fotografické dílo přesáhlo ryze dokumentární polohu, ale pro zážitek plnosti v jednom jediném záblesku světla se Josef Koudelka opakovaně vydává se svými přáteli znovu a znovu na fotografické cesty po světě. Vrací se na známá místa, potkává přátele. Spí pod hvězdami nebo v laciných noclehárnách. Putuje krajinou a fotografuje. Fotografie pro něj stále zůstává prostředkem objevování a setkávání.

 

 

Share This: